Družstevné vinohrady

stredisko vinica
Ing. Miroslav Belan
vedúci vinohradníckej výroby
tel.: 0905 554 490

Začiatky pestovania vínnej révy našim poľnohospodárskym družstvom možno datovať od roku 1951, keď sa vysadila prvá 3,5 hektárová parcela. Tá sa postupne rozširovala až na dnešných 133 hektárov. Mojmírovské vinice sa rozprestierajú na Nitrianskej pahorkatine, ktorá je súčasťou Podunajskej nížiny. Nadmorská výška je od 150 do 170 metrov nad morom. Svahy, na ktorých je vinič vysadený, majú ideálnu južnú expozíciu so sklonom 3 až 5°. Profesionálna agrotechnika je v našich viniciach samozrejmosťou. V odborných kruhoch je kvalita nami dopestovaného hrozna už dlhé roky vysoko rešpektovaná.

Veľkým benefitom našich viníc, okrem pôdy a klímy, je aj ich vek. Veľká časť výsadby je staršia ako 20 rokov, no dajú sa nájsť aj plochy vysadené pred 30 rokmi a najväčšou raritou je Chardonnay vysadené v roku 1968. Vinič, je jedna z najhlbšie koreniacich plodín, a preto sa bez problémov dostane až do 15 metrovej hĺbky. To je dôvod, prečo z takto starých výsadieb dokáže odovzdať do hrozna krásnu mineralitu, ktorá následne necháva vo vínach svoju pečať.

Najviac zastúpenie odrody sú Veltlínske zelené, Müller Thurgau, ale nájdete u nás aj ďalšie vinohradnícke klasiky ako napríklad Rizling rýnsky, Rulandské šedé, Chardonnay, Tramín červený, Rizling vlašský, Muškát Ottonel, Rulandské biele, Rulandské modré, Alibernet, Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké, ale aj raritnú bielu odrodu Bacchus. Samozrejme, že sa nespoliehame len na dedičstvo po našich predkoch a aj v tejto dobe vysádzame stále ďalšie odrody. Pri rozširovaní našich viníc sme vsadili aj na Sauvignon a Merlot, ktoré sme vysádzali v roku 2006. Nezanevreli sme však ani na krásne Slovenské novošľachtence a v roku 2014 sme sa odhodlali k výsadbe štyroch z nich. Voľba nakoniec padla na biele odrody Noriu a Míliu a modré skvosty Hron a Dunaj.

Veríme, že aj týmto krátkym predstavením našich vinohradov, sme vám spravili chuť na pohárik mojmírovskeho vína s originálnym podpisom miestneho terroiru.